Nieuczciwi kontrahenci w biznesie

Nieuczciwość w biznesie

Problem nieuczciwości kontrahentów niestety pojawia się niezależnie od branży, w której działamy. W praktycznie każdym wypadku możemy paść ofiarą oszustwa. Niestety mimo iż dziś anonimowość nie jest już praktycznie możliwa, nadal znajdują się jednostki, które czują się bezkarnie i starają się nas nabrać lub mówiąc wprost, oszukać na pieniądze, czasami nawet całkiem spore. Choć oczywiście skala takich zajść jest dziś niższa, to jednak nadal się one pojawiają, a w niektórych branżach są wręcz plagą.
Najczęstsze grzechy to oczywiście niezapłacone faktury. To z nimi najczęściej boryka się przedsiębiorca. W przypadku braku otrzymanej płatności oczywiście możemy. Jak uniknąć takich oszustw? Przede wszystkim starajmy się wszystkie zamówienia mieć w formie pisemnej, najlepiej umownej. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, złożone mailowo zamówienie również stanowi absolutnie dobrą podstawę prawną do egzekucji kwoty od naszego klienta. W wielu wypadkach, gdy jednak nie mamy nic poza samym słowem, będzie nam bardzo trudno o wyegzekwowanie sumy za wykonane przez nas prace. Problemem niestety jest w tym wypadku prawodawstwo, bowiem i tak będziemy musieli zapłacić należne podatki od takiej faktury, a zatem możemy być stratni nawet podwójnie w przypadku, gdy kontrahent nas oszuka. Często również problemem jest to, że złożone zamówienia w ogóle nie są realizowane lub kontrahenci na mocy prawa z nich rezygnują w krótkim czasie. Niestety każda osoba ma takie prawo, a nasz wkład pozostanie zmarnowany zwykle w takiej sytuacji i niczego nie wskóramy. To w naszej kwestii pozostaje w pewnym sensie wyczucie klienta czy nie będzie właśnie takich problemów stwarzać.
Niestety nie wszystkich sytuacji unikniemy. Część z nich jest po prostu od nas niezależna jak chociażby kradzieże, gdy prowadzimy sprzedaż stacjonarną w dużym mieście. Musimy jednak mieć wliczone pewne zachowania naszych kontrahentów w ogólny bilans zysków i strat w taki sposób, by ewentualne problemy w trakcie współpracy z kimkolwiek nie miały szans odbijać się na całym naszym biznesie i na naszej wydolności finansowej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*