Pit-37 – jak złożyć zeznanie podatkowe

rozliczenie podatkowe

Złożenie zeznania podatkowego jest dla większości Polaków niezwykle stresującym zadaniem. Wszak za pomyłki lub zatajenie informacji można mieć sporo problemów. Zeznanie o wysokości dochodów za rok ubiegły zwykle musieliśmy złożyć do końca kwietnia roku kolejnego. To data, z którą wielu z nas miało do czynienia. W dawnych czasach trzeba było zrobić to osobiście lub listownie, ale rozwój technologii miał pozytywny wpływ również na takie sprawy administracyjne jak składanie zeznań podatkowych.

Zmiany w kierunku nowoczesności
Profil zaufany pozwala na załatwienie bardzo wielu spraw urzędowych i administracyjnych. Pomału, ale skutecznie w naszym kraju wdrażane są takie rozwiązania, które pozwalają na znaczne poprawienie komfortu w tych sprawach. W tym momencie wystarczy tylko kilka kliknięć i wszystko będzie załatwione. Dodatkowym uproszczeniem jest to, że dziś to urząd za nas przygotowuje zeznanie podatkowe, a naszym zadaniem jest jedynie jego sprawdzenie. Sama akceptacja nie wymaga też od nas niczego. Możemy po prosu podejrzeć zestawienie, a jeżeli ufamy urzędowi nie musimy robić nawet tego. Dziś wszystko zostaje rozliczone urzędowo, a nasza ingerencja konieczna jest w przypadku, kiedy wykonywaliśmy prace dodatkowe lub nie zgadzamy się z rozliczeniem przygotowanym przez urzędników. W takiej sytuacji konieczne będzie wykonanie drobnej korekty i poprawienie rozliczenia.

Samodzielnie czy z księgową?
Część z nas decydowała się zawsze na samodzielne rozliczenie, co zwykle jest bardzo proste, ale są sytuacje, kiedy to jednak skorzystanie z pomocy księgowej wydaje się być rozsądniejszym posunięciem. To przede wszystkim wszystkie te sytuacje, w których pojawiają się rozmaite zawiłości w rozliczeniach PIT. Zdecydowanie jednak przy nowym systemie rozliczania jeżeli nie mamy wielu źródeł dochodów i nie uzyskiwaliśmy dodatkowych dochodów w danym roku, zwykle wystarczy nam jedynie zaakceptowanie przygotowanego przez urząd zeznania.

Nie odkładajmy na ostatnią chwilę naszego zeznania, bowiem powoduje to jedynie niepotrzebny stres, a dodatkowo znacznie łatwiej o pomyłkę. Od zeszłego roku jest to niesamowicie proste i nie trzeba nawet wybierać się do urzędu, ani nawet wysyłać do niego korespondencji. PIT 37 to dziś niezwykle prosta sprawa i wszystko dzieje się niemalże automatycznie. Rozliczenia takie w związku ze zmianami administracyjnymi i informatycznymi w naszym kraju stały się znacznie przyjemniejsze i mniej stresujące dla wszystkich ludzi. Mimo wszystko warto samodzielnie sprawdzić czy przygotowany przez urząd PIT jest na pewno zgodny z prawdą i czy nie zostały pominięte żadne dochody.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*