Jak wygląda praca w branży budowlanej?

praca na budowie

Branża budowlana ostatnio bardzo się rozwija i coraz lepiej radzą sobie jej reprezentanci na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że wiele młodych osób jest zainteresowaniem podjęciem pracy w tej dziedzinie licząc na stabilną przyszłość zawodową z dobrymi zarobkami. Jak jednak wygląda praca w branży budowlanej i czy jest to praca tylko dla mężczyzn? W poniższym artykule nakreślimy przybliżony obraz branży budowlanej i rozprawimy się z mitem, że jest to branża przeznaczona tylko dla mężczyzn.
Branża budowlana to bardzo szeroka dziedzina na rynku pracy. Wbrew temu, co może myśleć zupełnie niezaznajomiony z tą dziedziną człowiek, branża budowlana to nie są tylko budowlańcy, którzy noszą cegły czy budują drogi. Robotnicy wykonują tylko część pracy, czyli realizację budowy. Za nią stoi jeszcze cały szereg specjalistów: począwszy od projektanta budowy, który musi posiadać specjalistyczne wykształcenie wyższe, poprzez szereg projektantów, także po studiach budownictwa, którzy w biurach projektowych wykonują bardzo szczegółowe obliczenia. Projektują oni także budowane obiekty. Sama branża budownictwa dzieli się na bardzo wiele obszarów, przede wszystkim na budownictwo wodne i lądowe, a one też mają swoje bardziej szczegółowe obszary, w których można się specjalizować na odpowiednich studiach.
Branża budowlana jeśli chodzi o pracę przy wykonywaniu budowy, czyli to potoczne noszenie cegieł, też jest bardzo rozmaita. Pracują tam fachowcy od wielu różnych rzeczy, murarze, fachowcy od stawiania zbrojeń, ale także operatorzy maszyn budowlanych, począwszy od tych mniejszych jak betoniarki czy koparki, a kończąc na kilkudziesięciu metrowych dźwigach. Jest to więc branża bardzo różnorodna i można szukać w niej zatrudnienia pod kątem bardzo wielu umiejętności. W przypadku wykonywania prac budowlanych oczywiście praktycznie wszyscy pracownicy to mężczyźni, ze względu na to, że jest to praca bardzo ciężka fizycznie. Wiąże się ona z noszeniem ciężarów, ale także wieloma innymi wyzwaniami fizycznymi, na przykład przemieszczaniem się na dużych wysokościach na chwiejących się rusztowaniach czy długotrwałym przebywaniu na słońcu.
W branży budowlanej jest też jednak miejsce dla kobiet, zwłaszcza w dziedzinie inżynierii i pracy w biurach projektowych. Radzą sobie one tam doskonale i coraz więcej kobiet rekrutuje się na studia budownictwa i odnosi sukcesy w tej dziedzinie. Nie jest więc wcale prawdą, że w branży budowlanej jest praca tylko dla mężczyzn.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*