Oszczędzanie wody – kilka sposobów na ograniczenie zużycia wody

woda

Na obecnym etapie postępującego zanieczyszczenia środowiska i globalnego ocieplenia woda staje się cenniejsza niż złoto. Wiele plemion w Afryce wciąż nie ma dostępu do bieżącej wody, a w Azji zanieczyszczone rzeki nie pozwalają na pobieranie zdatnego do picia płynu. Dlatego my, którzy wodę bieżącą posiadamy w mieszkaniach, powinniśmy zadbać o jej oszczędzanie. Jeśli nie z powodów ekologicznych, to finansowych – ceny wody wzrastają z każdym rokiem. Świadome zużycie wody może nie tylko ograniczyć wydatki, ale także przyczynić się środowisku.

Jednym ze sposobów na oszczędzanie wody jest coś, czego uczą nas od małego, a o czym wiele osób wciąż zapomina – wyłączanie wody podczas mycia zębów. Pewne czynności robimy automatycznie i to powinna być jedna z tych czynności. W trakcie mycia zębów nie korzystamy wciąż z bieżącej wody, raptem na początku i na końcu. Pozwalanie, aby woda płynęła litrami z kranu nadwyręża jedynie portfel i nie poprawia wcale komfortu mycia zębów.

Zaoszczędzimy wodę także wtedy, kiedy dostosujemy sprzęty w domu tak, aby zużywały jej mniej. Przykładowo w kranie zainstalować można system napowietrzający, dzięki czemu z kranu na minutę wylewa się mniej litrów wody. Również spłuczkę w toalecie można usprawnić pod względem oszczędności, mianowicie montując dwie opcje ilości wody przy spłukiwaniu. Dzięki temu nie przy każdym spuszczeniu wody będzie leciała jej ogromna ilość.

Kolejnym sposobem jest zastąpienie codziennych kąpieli prysznicem. Kąpiele są oczywiście bardzo relaksujące i przyjemne, jednak do napełnienia wanny używamy ponad dwukrotnie większej ilości wody niż w przypadku średniej długości prysznica. Zainwestowanie w prysznic zdecydowanie zauważalnie zmniejsza rachunki za wodę. Kąpiele zaś można ograniczyć do jednego lub dwóch dni w tygodniu.

Podobnie jak w przypadku mycia zębów, powinniśmy zakręcać kran podczas zmywania. W trakcie mycia naczyń można zużyć wiele litrów wody, z których duża część to woda lecąca pomiędzy poszczególnymi seriami płukania. Jeśli zakup zmywarki, która świetnie sobie radzi w sferze oszczędzania wody, nie wchodzi w grę, warto rozpocząć praktykę zakręcania wody podczas zmywania, aby dopomóc zarówno środowisku, jak i swojemu portfelowi.

Zmiany te w dużej mierze nie wiążą się z ograniczeniem wygody czy komfortu. Są to zazwyczaj codzienne czynności, które wykonujemy bez zastanowienia, ponieważ od lat robimy je w podobny sposób. Zmiana nawyków to dobry początek, aby zacząć oszczędzać i zwiększyć świadomość podczas podejmowania codziennych decyzji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*