Komputer stacjonarny czy laptop – co wybrać?

laptop vs pc

W obecnych czasach bez komputera ciężko jest sobie wyobrazić codzienne życie. Dzięki komputerom można wyświetlać zdjęcia, słuchać muzyki, grać w gry, a także posiadać dostęp do internetu, który sam w sobie daje dojście do ogromu informacji i możliwości. Przy zakupie komputera pojawia się jednak dylemat, z którym na pewno choć raz każdy kupujący się zetknął – komputer stacjonarny czy laptop? Która z opcji jest lepsza i bardziej opłacalna? Co wybrać?

Wybór zależy w największym stopniu od wymagań, które ma kupujący. Jeśli komputer ma służyć do obróbki graficznej, grania, edycji filmów czy zadań programistycznych, poleca się komputer stacjonarny. Jest tak ponieważ daje on możliwość wybrania własnych elementów, które znajdują się w komputerze. Łatwiej jest także wymienić niektóre elementy, np. kartę graficzną, dźwiękową lub procesor. Laptop mimo wielu zalet nie zapewnia tak płynnego działania przy wykonywaniu skomplikowanych operacji, jak komputer stacjonarny – może szybciej się przegrzewać i zawieszać.

Jednak niezaprzeczalną zaletą laptopów jest ich mobilność. Można je wziąć ze sobą wszędzie. Niektóre modele mieszczą się nawet do plecaka czy damskiej torebki. Oprócz tego nie wymaga ciągłego podłączenia do prądu, dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla osób, które pracują zdalnie, a także dla podróżników, studentów. Komputery stacjonarne nie cechują się taką łatwością przenoszenia. Do komputera monitora oraz wszystkich innych podzespołów podłączona jest cala masa kabli, która utrudnia proces zmiany położenia.

Cenowo obydwie opcje wypadają podobnie, choć laptopy często bywają droższe od komputerów o takich samych lub nawet lepszych parametrach. Do laptopów bowiem często dodawane są różnego rodzaju udogodnienia i nowoczesne opcje: dotykowy ekran, możliwość całkowitego odchylenia ekranu i inne. Do ceny doliczany jest także design laptopa. Przy awarii jednego elementu laptopa ciężej jest sprawnie ją wymienić, w porównaniu do komputera stacjonarnego. Również z powodu bliskiego położenia wszystkich części komputer szybciej może się przegrzewać i trzeba szczególnie dbać o sprawne działanie układu chłodzenia i nie dopuszczać do osiągnięcia zbyt wysokiej temperatury. Laptop jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają szczegółowej wiedzy na temat budowy i działania komputera. Komputer stacjonarny może być onieśmielający, szczególnie dla osób starszych które uczą się obsługiwać komputer. Laptop zawiera w sobie już wszystkie potrzebne elementy: kamerę, klawiaturę. Istnieje także możliwość dokupienia myszki dla wygody obsługi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*